Wypowiedź Pani Premier Szydło a spór o uchodźców

Oglądam właśnie program “Kawa na Ławę”. Jako pierwszy temat pojawiło się wystąpienie pani Premier B. Szydło w obozie zagłady Auschwitz. Cytat:

Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli.
(B.Szydło, 14.06.2017)

Szczerze mówiąc, nie dopatrzyłem się w pierwszym odruchu żadnego związku z tematem uchodźców, jak to podnosi obecnie część opozycji oraz niektóre media. Nie jestem pewien, czy jest to chęć dopatrywania się w każdym słowie i przecinku ładunku do dalszej batalii miedzy PIS vs. inni. Nie wiem.

Jestem bardzo daleko od poparcia rządów PIS. Jednak jestem zwolennikiem chłodnego, merytorycznego podejścia do polityki. Powyższy cytat pozwala według mnie na wszelakie interpretacje. Cechuje to większość wypowiedzi polityków, które są ogólne, otwarte na interpretacje, oraz czasem podpowiadające pewne intencje.

Po pierwszej lekturze cytatu moja interpretacja była następująca: Państwo Polskie musi być tak silne, aby mogło zagwarantować bezpieczeństwo swoim obywatelom. Według mnie intencja bez zastrzeżeń, oczywista, ideowo neutralna. Dodatek “..w dzisiejszych niespokojnych czasach…” pozwala dopiero na pewne, kreatywne interpretowanie tego cytatu. Jednak do czego mogą nawiązywać te słowa? Tutaj parę propozycji: agresja Rosji; terroryzm; niepewne wsparcie USA w razie konfliktu; nacjonalizmy w Europie; itd…

Według mnie opozycja widzi w tej wypowiedzi co chce widzieć – co jest jej dobrym prawem. To że niektóre zachodnie media również poderwały temat nie dziwi. Jednak nie przeceniałbym “wyroków” czasopism jak Der Spiegel czy Le Monde, które walczą obecnie z wielkim kryzysem własnej wiarygodności w swoich krajach. Niestety trend upolityczniania sceny medialnej nie zatrzymuje się na odrze. Właśnie tam jest obecnie wiele deficytów.

Co do wypowiedzi Pani Premier – najłatwiejszym byłoby zajęcie głosu przez Panią Premier aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do interpretacji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s